مجله آنلاین حقوق

www.lawpdf.ir

بردگی خانگی زنان؛ یکی از اشکال معاصر برده‌داری

تاريخ : ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ | نويسنده: تارنمای مهر خانه | دسته حقوق اساسی, حقوق بـــشر | |چاپ مقاله

یک سؤال جدی در اینجا مطرح است و آن اینکه، نهادهای بین‌المللی به نمایندگی از جامعه بین‌المللی– فراتر از ارایه توصیف‌‌هایی از وضعیت اسفناک موجود در قالب گزارش‌های و نیز مساعدت‌های موردی و جزیی- تاکنون چه اقدام مؤثری در این زمینه انجام داده‌اند؟ و تا چه وقت می‌توان به بهبود موردی و فردی وضعیت نگران‌کننده این زنان و دختران دل‌خوش بود؟

14822_960

در دهه‌های اخیر یکی از معضلات بشری که موجب بروز نگرانی‌های جدی شده، مسئله کار اجباری و اشکال نوین برده‌داری است.تخمین زده می‌شود که در سراسر جهان، حدود ۲۱ میلیون نفر به کار اجباری اشتغال دارند و بسیاری از این کارگران در خدمات خانگی مجبور به کار هستند و با عناوین مختلف مانند خدمتکار خانگی (خانه‌دار)، پرستار کودک یا آشپز فعالیت می‌کنند و معمولاً محل سکونت ایشان با کارفرمای خود یکی است.

همین امر موجب می‌شود که این بردگان خانگی به دلیل بدهی مالی و ضبط اسناد هویتی خود توسط کارفرمایان، قادر به تهیه بلیت و ترک کشور محل کار خود و بازگشت به کشور متبوع خود نباشند و بدیهی است که شرایط زندگی برای ایشان بسیار دشوار و طاقت‌فرسا خواهد بود.

جونالین یکی از هزاران زن یا دختری است که برای کار، محل زندگی خود در فیلیپین را ترک کرده و به‌عنوان خدمت‌کار خانگی یا خانه‌دار برای یک خانواده در کشوری دیگر کار کرده است. با گذشت حدود یک سال، او از اشکال مختلف خشونت فیزیکی و روانی و نیز اذیت و آزار جنسی از سوی کارفرمایان خود رنج‌ برده و هم‌چنین از وضعیت اسف‌بار خود مبنی بر ریختن مواد پاک‌کننده قوی بر روی بدنش و نیز تحمل شوک الکتریکی توضیح داده است.

او همچنین به مدت ۱۰ روز در یک اتاق محبوس بوده و و به‌طورجدی تهدید به مرگ شده است. جونالین درنتیجه تحمل این لطمات جسمی و روحی شدید، تصمیم گرفت که با مرکز خیریه مهاجرین در آن کشور ارتباط برقرار کند و به‌این‌ترتیب، از مراقبت‌های پزشکی و درمانی، مشاوره‌‌های روانی و مددکاری بهره‌مند شد و نیز راهکارهایی برای بازگشت به کشورش و یا دسترسی به شغل ایمن‌تری پیش روی او گذاشته شد؛ ضمن اینکه دادخواستی نیز علیه کارفرمایان قبلی‌اش مطرح گردید، که درنهایت وی، درخواست کارفرما مبنی بر قبول ۲۰ هزار دلار به‌علاوه بلیت هوایی بازگشت به کشورش را به‌عنوان جبران خسارات پذیرفت و به کشورش برگشت.

صندوق ملل متحد در مورد اشکال معاصر برده‌داری که با مساعدت دولت‌ها و دیگر بازیگران بین‌المللی اداره می‌شود، در سال ۱۹۹۱ با مدیریت اداره حقوق بشر ملل‌متحد تأسیس شد و تاکنون موفق به دریافت میلیون‌ها دلار از حدود ۵۰۰ سازمان از سراسر جهان شده است که هر یک به نحوی در پروژه‌های مرتبط در راستای اعطای کمک‌های بشردوستانه، حقوقی، روانی و اجتماعی به قربانیان برده‌داری مشارکت کرده‌اند.

امروزه مهم‌ترین اشکال معاصر برده‌داری عبارت‌اند از: کار اجباری، کار فلاکت‌بار، بردگی در مقابل دیون، بدترین اشکال کار کودکان، فروش کودکان، ازدواج زودهنگام یا اجباری، فروش همسران و به ارث بردن بیوه‌گان، و قاچاق افراد با هدف استثمار و بردگی جنسی.

یک سؤال جدی در اینجا مطرح است و آن اینکه، نهادهای بین‌المللی به نمایندگی از جامعه بین‌المللی– فراتر از ارایه توصیف‌‌هایی از وضعیت اسفناک موجود در قالب گزارش‌های و نیز مساعدت‌های موردی و جزیی- تاکنون چه اقدام مؤثری در این زمینه انجام داده‌اند؟ و تا چه وقت می‌توان به بهبود موردی و فردی وضعیت نگران‌کننده این زنان و دختران دل‌خوش بود؟

درواقع، اکنون علی‌رغم این‌که این انتظار وجود دارد که مقابله با اشکال معاصر برده‌داری به‌منزله اولویتی جدی برای نهادهای حقوق ‌بشری ازجمله شورای حقوق بشر یا کمیساریای عالی حقوق‌بشر ملل‌متحد مطرح باشد، اما متأسفانه به دلیل دخیل‌بودن برخی کشورهای غربی در مصادیقی از اشکال معاصر برده‌داری مانند قاچاق انسان با هدف استثمار جنسی و دیگر اغراض ضدبشری، شاهد اهتمام جدی در این زمینه نیستیم.

پی‌نوشت
۱. the Caritas Migrant Center (CMC)
۲. The UN Voluntary Trust Fund on Contemporary Forms of Slavery
۳. by the UN Human Rights Office
۴. http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DomesticservitudeJonalynsstory.aspx#sthash.BCyve6DD.dpuf

 

شماره مطلب از ماخذ۱۴۹۳۴

لینک کوتاه :


برچسب :

, , , , |