www.lawpdf.ir

عقد موقت و شرط پرداختن نفقه

متن پرسش :
خانمی به عقد موقت مردی به مدت ۷۰ سال درآمده است. (در صیغه‌نامه نوشته شده که پرداخت خرج و مخارج و اثاث‌البیت به عهده شوهر است. حال خانم شکایت کرده که شوهرم به من و بچه ۶ ساله‌ای که از ایشان دارم، نفقه نمی‌دهد. به خانم (که شرط نفقه در عقدنامه قید شده)، نفقه‌ای تعلق می‌گیرد یا خیر؟ و موضوع مستلزم شکایت کیفری است یا حقوقی؟

متن پاسخ :
با توجه به اینکه نفقه همسر دائم در قانون مدنی قید و به عنوان تکلیف زوج بوده بنابراین در صورت امتناع زوج از پرداخت نفقه با لحاظ شرایط مقرره موضوع مشمول مطالبه و نیز تعقیب کیفری است ولی در ازدواج غیر دائم، در صورت شرط پرداخت نفقه چون مبنای پرداخت نفقه شرط زوجین و توافق حاصل در اجرای ماده ۱۰ قانون مدنی۹۶ است، بنابراین در صورت امتناع زوج، زوجه غیر دایم فقط می‌تواند با تقدیم دادخواست نفقه خود را مطالبه کند و موضوع در مورد زوجه غیر دائم بدون جنبه کیفری است لیکن در مورد فرزند صغیر قابل تعقیب است. [ برگرفته از روزنامه اطلاعات ]

ارسال شده در: حقوق خانواده