www.lawpdf.ir

تقاضای قصاص یا دیه از سوی دادستان به جانشینی ولی دم

متن پرسش :

چنانچه در قتل عمد، اولیاء دم پدر و مادر باشند و پدر شکایتی نداشته باشد و مادر به علت مفارقت از پدر شناخته نشود؛(علی‌رغم مساعی نتوان وی را شناسایی نمود) اولاً: آیا موضوع از مصادیق ماده ۲۶۶ قانون مجازات اسلامی۲۰ است یا خیر؟ ثانیاً: آیا دادستان باید از رئیس قوه قضاییه اذن بگیرد یا راسا می‌تواند نسبت به تقاضای قصاص اقدام کند؟

متن پاسخ :
در فرض اول که پدر مقتول شکایتی نداشته، اگر منظور این است که پدر از شکایت خصوصی صرفنظر نموده و گذشت کرده باشد و مادر با فرض مساعی برای شناسایی او توسط مقامات قضایی شناخته نشده است و نظر به اینکه مادر هم در هر صورت جزء اولیاء دم محسوب می‌گردد؛ بنابراین با فرض عدم شناسایی مشارالیها مورد مشمول ماده ۲۶۶ قانون مجازات اسلامی بوده و طبق آن ماده اقدام خواهد شد. و در فرض دوم که مقتول ولی دم نداشته باشد یا اولیاء دم او شناسایی نشوند، دادستان با توجه به تفویض اختیار به او می‌تواند تقاضای قصاص کند. (رجوع شود به بخشنامه شماره ۶۴۱۴/۸۲/۱ مورخ ۲۵/۴/۱۳۸۲ رئیس محترم قوه قضائیه) { ماده ۲۶۱ قانون مجازات اسلامی: «اولیاء دم که قصاص و عفو در اختیار آنهاست همان ورثه‌ی مقتولند، مگر شوهر یا زن که در قصاص و عفو و اجرا اختیاری ندارند.» – ماده ۲۶۶ قانون مجازات اسلامی: «اگر مجنی علیه ولی نداشته باشد یا شناخته نشود یا به او دسترس نباشد ولی دم او ولی امر مسلمین است و رئیس قوه قضاییه با استیذان از ولی امر و تفویض اختیار به دادستان‌های مربوطه نسبت به تعقیب مجرم و تقاضای قصاص یا دیه حسب مورد اقدام می‌نماید.» } [ برگرفته از روزنامه اطلاعات ]

ارسال شده در: حقوق کیفری