مجله آنلاین حقوق

www.lawpdf.ir

آخرین آمار آسیب‌های اجتماعی زنان از زبان وزیر کار/ تأکید بر زنانه‌شدن محیط‌های کاری و سیاست‌گذاری‌های حساس به جنسیت

تاريخ : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ | نويسنده: تارنمای مهرخانه | دسته حقوق اداری, حقوق کـــــار, گفتگو | |چاپ مقاله

548997

امروز بسیاری از شرکت‌های خصوصی زنانه شده‌اند و کار زنان مجرد به پدیده‌ تبدیل شده است و تمایل به‌کارگیری زنان مجرد یکی از واقعیت‌های اجتماعی است که باید در حوزه زنان مورد مطالعه قرار گیرد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که به نمایندگی از دولت در جشن پنجاه سالگی دانشگاه الزهرا (س) شرکت کرده بود، به بیان واقعیت اجتماعی زنان پرداخت و تصریح کرد: من احساس می‌کنم عده‌ای می‌کوشند واقعیت اجتماعی زن را کتمان کنند؛ در حالی‌که کتمان مطالعه در رابطه با زن مانند این می‌ماند که ما رشته زمین‌شناسی را حذف کنیم. اگر ما رشته زمین‌شناسی را حذف کنیم، مانند این است که ما به شناخت زمین دیگر نیازی نداریم.

علی ربیعی با بیان اینکه فقدان مطالعه در خصوص زن نمی‌تواند واقعیت اجتماعی را در جامعه در حال تحول و در گذار ایران کتمان کند، افزود: انقلاب اسلامی‌ با تلاش‌های امام راحل (ره) زن را به عنوان یک عنصر جدی وارد جامعه ایران کرد و بزرگ‌ترین مشارکت در جامعه مشارکت در شکل‌گیری انقلاب است که بدون تردید بخش اعظم این انقلاب را زنان برعهده داشتند و در کشور ما مشارکت اجتماعی زنان در جنگ بی‌نظیر بوده است.

 امروزه زنان به شکل بسیار گسترده‌ای وارد فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها شدند و اینها موضوعاتی است که مطالعه در خصوص زن را پیرامون یک واقعیت اجتماعی تحلیل می‌کند و ما باید پیرامون زن بیش از آنچه امروز هست، تلاش کنیم؛ چراکه متأسفانه در این سال‌ها به این نوع مطالعات بی‌اعتنایی شده است.

زنان بیشترین مصرف وایبر را دارند
ربیعی به ارائه گزارش‌هایی در رابطه با زنان جامعه ایران با اشاره به تحولات امروز پرداخت و گفت: مطالعات اخیر نشان می‌دهد که زنان بیشترین مصرف وایبر را دارند و بایستی تأثیر تحولاتی که در عرصه جهانی رخ می‌دهد، در مسائل زنان باید به طور جدی مورد بحث قرار گیرد.

وی ادامه داد: تحولات حوزه زنان به قدری پرشتاب است که امروزه نسل سوم مطالعات فمینیستی تفاوت را قبول کرده است و من فکر می‌کنم اگر بخواهیم جامعه را با اهداف پیش‌بینی‌شده توسعه ببخشیم، حتما باید جامعه را برای پذیرش حضور زنان آماده کنیم؛ چراکه ما امروز هم در ساختارهای اجتماعی‌مان در این زمینه دچار مشکل هستیم و هم نوعی سرگردانی فرهنگی داریم که اصلاح آن نیازمند مطالعات پیرامون زن و خانواده به شکل عمیق است.

پدیده‌ای به نام زنانه‌شدن محیط‌های کاری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به زنانه‌شدن محیط‌های کاری اشاره کرد و افزود: امروز بسیاری از شرکت‌های خصوصی زنانه شده‌اند و کار زنان مجرد به پدیده‌ تبدیل شده است و تمایل به‌کارگیری زنان مجرد یکی از واقعیت‌های اجتماعی است که باید در حوزه زنان مورد مطالعه قرار گیرد.

ربیعی با اشاره به آمار رو به افزایش زنان سرپرست خانوار گفت: امروزه تعداد زنان بی‌سرپرست ما روند رو به رشدی دارد و به ۱۲ درصد رسیده است؛ درحالی‌که در سال ۷۵، تنها ۸ درصد بوده است؛ پس رقم رو به رشد آمار زنان سرپرست خانوار و عدم آمادگی در ساختارهای اجتماعی برای مواجه شدن با این پدیده و حمایت اجتماعی از زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست؛ از موضوعاتی است که امروز در وزارت کار با آن به شدت روبه‌رو هستم و باید در این زمینه کار شود.

به گفته وی امروزه نوع مصرف، انگیزه‌های زندگی و الگوهای خانواده را زنان تعیین می‌کنند و ما نمی‌توانیم این واقعیت اجتماعی را نادیده بگیریم.

گزارش وزیر از آمار آسیب‌های اجتماعی زنان
به گزارش مهرخانه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بیان آمارهایی از آسیب‌های اجتماعی زنان پرداخت و تصریح کرد: من قصد ندارم از فرضیه زنانه‌شدن آسیب‌های اجتماعی دفاع کنم، ولی آسیب‌های اجتماعی زنان نسبت به گذشته بیشتر شده است و بر اساس مطالعات صورت‌گرفته تعداد نزاع زنان در سال ۱۳۸۵، ۱۳۶ هزار مورد بوده است و این رقم در سال ۹۱ به ۱۸ هزار و ۲۵۸ مورد رسیده است، سهم معتادان زن در سال ۸۶، ۵.۲ درصد بوده است و در ۹۱ به ۹ درصد رسیده است، متوفیات ناشی از اعتیاد کاهش پیدا کرده، اما در مورد زنان افزایش داشته است، تعداد کشته‌شدگان ناشی از استفاده سلاح سرد در سال ۹۰ به ۸۹ کاهش پیدا کرده است، ولی جان‌باختگان زن در این خصوص افزایش داشته و از ۱۴ درصد به ۲۱ درصد رسیده است.

وی از رئیس دانشگاه الزهرا (س) درخواست کرد که این دانشگاه از این پس وظیفه و کارکرد خودش را در قبال جامعه زنان با توجه به این نوع مطالعات ایفا کند تا آمادگی‌های ساختاری در جامعه شکل بگیرد.

توجه به سیاست‌گذاری حساس به جنسیت
ربیعی یکی از موضوعات مهم در حوزه زنان را سیاست‌گذاری حساس به جنسیت عنوان کرد و گفت: ما برای حمایت از زنان نیاز به سیاست‌گذاری‌های بسیاری داریم؛ مثلاً در حوزه وزارت کار وقتی می‌خواهیم مرخصی زایمان را افزایش دهیم، از سمت دیگر کارفرما تمایل به‌کارگیری زنان را کم می‌کند، پس سیاست‌گذاری در خصوص زنان آنقدر پیچیدگی دارد که تنها با جدی گرفتن سیاست‌های حساس به جنسیت، می‌توان این پیچدگی‌ها را رفع کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امروز این نوع سیاست‌گذاری در کشور ما ملموس نیست، افزود: دانشگاه الزهرا (س) باید به ترویج سیاست‌گذاری حساس به جنسیت کمک کند و من به رئیس این دانشگاه پیشنهاد می‌دهم با تفاهم‌نامه‌های مختلف می‌توانند موضوعات مطالعاتی را به خوبی در این دانشگاه انجام دهند.

توصیه‌های وزیر به انجمن دانش‌آموختگان دانشگاه الزهرا (س)
به گزارش مهرخانه، وی در خصوص انجمن دانش‌آموختگان دانشگاه الزهرا (س) خاطرنشان کرد: این اجتماع نسلی زنان دانشگاه الزهرا (س) می‌تواند مایه برکت و انباشت تفکر و تجارب باشد و به فهم بهتر مسائل جاری کمک کند و اگر دانشگاه بتواند ارتباطش را با فارغ‌التحصیلان گسترده‌تر کند، می‌تواند به تولید فکر و ارتقای سرمایه اجتماعی کمک کند.

ربیعی افزود: امروز ما در مقابل یک نظریه امتناع تفکر ایرانی قرار داریم و متأسفانه عده‌ای بیان می‌کنند که تفکر ایرانی اساساً در ذات خود چیزی برای گفت و گو ندارد و به ناچار مسئله زن در غرب را می‌خواهند برای کشور ما نیز پیاده کنند، اما من در مقابل این نظریه امتناع، عنوان می‌کنم که تفکر ایرانی می‌تواند پیرامون زن در تعاریف ایران و سنت‌های اسلامی ‌حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

قول می‌دهم که وزارت کار در حوزه کارآفرینی و مهارت‌آموزی به دانشگاه الزهرا (س) کمک کند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: چندی پیش با آقای فرجی‌دانا؛ وزیر علوم سابق، در خصوص دانشگاه‌ها صحبت می‌کردم و ایشان اذعان داشتند که یکی از موفق‌ترین دانشگاه‌های ما دانشگاه الزهرا (س) است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قول می‌دهم که وزارت کار در حوزه کارآفرینی و مهارت‌آموزی به دانشگاه الزهرا (س) کمک کند و من می‌توانم آموزش فنی و حرفه‌ای را در همین دانشگاه مستقر کنم تا دانشجویان مهارت مسقیم به اشتغال پیدا کنند.

انتهای پیام/ ۹۰۰۸۰۷

تارنمای مهرخانه کد مطلب۱۲۷۹۹

لینک کوتاه :


برچسب :

, , , , , , |